Vishay/Dale RNC50H2373FSRSL
RNC50H2373FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2373FSRSL
Brief Description
RES 237K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2373FSRSL.pdf
Availability of RNC50H2373FSRSL
QUANTITY
RNC50H2373FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2373FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2373FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2373FSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2373FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2373FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2373FSRSL
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC AMP LIMITING SGNL DET 20-TQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB6 PG16 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
H48-6 SHEET 640X320X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf