Vishay/Dale RNC50H2401BSRE6
RNC50H2401BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2401BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2401BSRE6.pdf
Availability of RNC50H2401BSRE6
QUANTITY
RNC50H2401BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2401BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H2401BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2401BSRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H2401BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2401BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H2401BSRE6
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 18-75VIN 15V@1A datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 1W TH datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 400A DIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
CONTACT SKT 3.6MM CRIMP TURNED datasheet.pdf
750 TB SPR PLU F/SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf