Vishay/Dale RNC50H2433BSB14
RNC50H2433BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2433BSB14
Brief Description
RES 243K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2433BSB14.pdf
Availability of RNC50H2433BSB14
QUANTITY
RNC50H2433BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2433BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2433BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2433BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2433BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2433BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2433BSB14
DIODE ZENER 13V 1W DO41 datasheet.pdf
BATTERY NICAD PACK 12.0V 1700MAH datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 400MA 120 MOHM datasheet.pdf
RES 4K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 48A TO-252 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF62 SERIES datasheet.pdf
IC OSC VCXO 300MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf