Vishay/Dale RNC50H2462DSRSL
RNC50H2462DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2462DSRSL
Brief Description
RES 24.6K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2462DSRSL.pdf
Availability of RNC50H2462DSRSL
QUANTITY
RNC50H2462DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2462DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2462DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2462DSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2462DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2462DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2462DSRSL
CAP CER 4700PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.240" NYLON BLACK datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 28-10AWG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC CPLD 1024MC 7.5NS 484FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI Micro 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf
IC PWR AMP HBT 1W 24SMD datasheet.pdf