Vishay/Dale RNC50H2492BSBSL
RNC50H2492BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2492BSBSL
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2492BSBSL.pdf
Availability of RNC50H2492BSBSL
QUANTITY
RNC50H2492BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2492BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2492BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2492BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2492BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2492BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2492BSBSL
JUMPER-H2730TR/C2016V/H2730TR 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
DSUB DC DEEP STRT B/S BRASS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 (20 + 1 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TV 5C 5#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
270UF 400V 30X40MM 105C 5000H datasheet.pdf