Vishay/Dale RNC50H2492BSRE6
RNC50H2492BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2492BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2492BSRE6.pdf
Availability of RNC50H2492BSRE6
QUANTITY
RNC50H2492BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2492BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H2492BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2492BSRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H2492BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2492BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H2492BSRE6
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN CONTACT 30AWG TIN datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
THERMOSTAT CERAMIC 87.8DEG C NO datasheet.pdf
IC TUNER MOPLL ANALOG 28-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
D4GL-4EFA-A4 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
ATTENUATOR 2 DB DC 4GHZ datasheet.pdf