Vishay/Dale RNC50H2493FSBSL
RNC50H2493FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2493FSBSL
Brief Description
RES 249K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2493FSBSL.pdf
Availability of RNC50H2493FSBSL
QUANTITY
RNC50H2493FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2493FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2493FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2493FSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2493FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2493FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2493FSBSL
IC FPGA 193 I/O 240HQFP datasheet.pdf
CONN IDC PIN 50POS 30AU NO LATCH datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW TUMD2 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
SFP 2X8 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf