Vishay/Dale RNC50H2521BSB14
RNC50H2521BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2521BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.52K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2521BSB14.pdf
Availability of RNC50H2521BSB14
QUANTITY
RNC50H2521BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2521BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2521BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2521BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2521BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2521BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2521BSB14
RES SMD 3.16KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC QUAD D/A CONV 12-BIT 16-SOIC datasheet.pdf
MODULE DDR 512MB 184-DIMM VLP datasheet.pdf
RES 30 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 8" 6S FIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf
RC NETWORK 10-SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.576 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf