Vishay/Dale RNC50H2521BSBSL
RNC50H2521BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2521BSBSL
Brief Description
RES 2.52K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2521BSBSL.pdf
Availability of RNC50H2521BSBSL
QUANTITY
RNC50H2521BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2521BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2521BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2521BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2521BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2521BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2521BSBSL
CONN HEADR BRKWAY .100 22POS STR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 30POS 2MM T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-FC datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
2400UF 30V 25.4X41.28 85C AXI datasheet.pdf