Vishay/Dale RNC50H2521DSB14
RNC50H2521DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2521DSB14
Brief Description
RES 2.52K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2521DSB14.pdf
Availability of RNC50H2521DSB14
QUANTITY
RNC50H2521DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2521DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2521DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.52k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2521DSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2521DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2521DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2521DSB14
HOOK-UP STRND 26AWG RED 100' datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 25NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 35W D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
MARKER LETTER OUTDOOR W datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 COPPER datasheet.pdf
GOLD PRIVACY FILTER MACBOOK 13" datasheet.pdf