Vishay/Dale RNC50H2521DSRSL
RNC50H2521DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2521DSRSL
Brief Description
RES 2.52K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2521DSRSL.pdf
Availability of RNC50H2521DSRSL
QUANTITY
RNC50H2521DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2521DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2521DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.52k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2521DSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2521DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2521DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2521DSRSL
SWITCH ROLLER SPDT 10A QC TERM datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.20V SC70-4 datasheet.pdf
RES TEMP SENS 47 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
MCBASIC-GIGABIT, TX/SX-MM850-SC datasheet.pdf
INTERBUS MODULE datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf