Vishay/Dale RNC50H2551FSRE6
RNC50H2551FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2551FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2551FSRE6.pdf
Availability of RNC50H2551FSRE6
QUANTITY
RNC50H2551FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2551FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H2551FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2551FSRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H2551FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2551FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H2551FSRE6
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 2A 8-DIP datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB datasheet.pdf
3POSSTD-TIMERHOUSINGPITCH5MKII datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 370MA 1.72 OHM datasheet.pdf
04 BB PLUG ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
21000UF 100V 76X143 85C ST datasheet.pdf