Vishay/Dale RNC50H2581BSRSL
RNC50H2581BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2581BSRSL
Brief Description
RES 2.58K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2581BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2581BSRSL
QUANTITY
RNC50H2581BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2581BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2581BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2581BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2581BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2581BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2581BSRSL
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PC CARD CTLR SGL-SLOT 144-BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
MODULE DC/DC 1/4 BRICK 52V 1.15A datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 2CIRC .437 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS datasheet.pdf