Vishay/Dale RNC50H2640BSBSL
RNC50H2640BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2640BSBSL
Brief Description
RES 264 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2640BSBSL.pdf
Availability of RNC50H2640BSBSL
QUANTITY
RNC50H2640BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2640BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2640BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)264
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2640BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2640BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2640BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2640BSBSL
RES SMD 115K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS HIGH 25PPM datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 10A TO220AB datasheet.pdf
BOX ABS GRAY/CLR 6.54"L X 3.39"W datasheet.pdf
CABLE FLT FLX 1.18" 0.50MM 11POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
JUMPER PLUG 3POS SING ROW datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf