Vishay/Dale RNC50H2640DSRSL
RNC50H2640DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2640DSRSL
Brief Description
RES 264 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2640DSRSL.pdf
Availability of RNC50H2640DSRSL
QUANTITY
RNC50H2640DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2640DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2640DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)264
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2640DSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2640DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2640DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2640DSRSL
TERM BLOCK BLUE/HOUSING 5.2MM datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 15MHZ 8SOIC datasheet.pdf