Vishay/Dale RNC50H2671BSR36
RNC50H2671BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2671BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.67K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2671BSR36.pdf
Availability of RNC50H2671BSR36
QUANTITY
RNC50H2671BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2671BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H2671BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2671BSR36
Related LinksRNC50H2, RNC50H2671BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2671BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H2671BSR36
CONV DC-DC 48V IN 3.3V OUT 99W datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 3KV C0G 1808 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TRANSITION GUIDE datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 38POS datasheet.pdf