Vishay/Dale RNC50H2672BSRE6
RNC50H2672BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2672BSRE6
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2672BSRE6.pdf
Availability of RNC50H2672BSRE6
QUANTITY
RNC50H2672BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2672BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H2672BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2672BSRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H2672BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2672BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H2672BSRE6
CONN ASSORTMENT BOX DIN TYPE datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 1A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
ANT WHIP 5/8 825-896MHZ CHRM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LPA 2/45/3 OG datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 6W 750MA 55FT2 datasheet.pdf