Vishay/Dale RNC50H2672BSRSL
RNC50H2672BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2672BSRSL
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2672BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2672BSRSL
QUANTITY
RNC50H2672BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2672BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2672BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2672BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2672BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2672BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2672BSRSL
HEAT SHRINK CLR 1/16" X 25' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
LASER DIODE BLUE-VIOLET LP 20MW datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W DUAL +/-15V OUT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12.3VA CHAS MNT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT QUAD 24V 4A datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-2856-A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf