Vishay/Dale RNC50H2673BSB14
RNC50H2673BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2673BSB14
Brief Description
RES 267K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2673BSB14.pdf
Availability of RNC50H2673BSB14
QUANTITY
RNC50H2673BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2673BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2673BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2673BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2673BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2673BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2673BSB14
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 6A P600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf