Vishay/Dale RNC50H26R7FSBSL
RNC50H26R7FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H26R7FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.7 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H26R7FSBSL.pdf
Availability of RNC50H26R7FSBSL
QUANTITY
RNC50H26R7FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H26R7FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H26R7FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H26R7FSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H26R7FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H26R7FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H26R7FSBSL
BOX ABS BLACK 7.49"L X 4.14"W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-3-1050L-100MQD-200FQD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 13POS SNGL PCB datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 815MA 170 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 2DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf