Vishay/Dale RNC50H2710FRB14
RNC50H2710FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2710FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 271 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2710FRB14.pdf
Availability of RNC50H2710FRB14
QUANTITY
RNC50H2710FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2710FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2710FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)271
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2710FRB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2710FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2710FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H2710FRB14
CASE PLASTIC GM 19.75"LX15.53"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 36POS .100 WW AU datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FUSE 250A 700V NON STD FAST datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
RES 681 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
400 MHz to 6 GHz Quadrature Demodulator IC datasheet.pdf