Vishay/Dale RNC50H2711DSBSL
RNC50H2711DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2711DSBSL
Brief Description
RES 2.71K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2711DSBSL.pdf
Availability of RNC50H2711DSBSL
QUANTITY
RNC50H2711DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2711DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2711DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.71k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2711DSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2711DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2711DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2711DSBSL
RES SMD 21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
PANEL FRONT DIN FIXED 9U X 4HP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-MSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
CONN HDR 60POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf