Vishay/Dale RNC50H2742DSB14
RNC50H2742DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2742DSB14
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2742DSB14.pdf
Availability of RNC50H2742DSB14
QUANTITY
RNC50H2742DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2742DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2742DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2742DSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2742DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2742DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2742DSB14
RES SMD 12 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 28.8VC SMB datasheet.pdf
DC/DC 3KVDC SIP 1W 24V TO +/-12V datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT MMT 3/8 58U datasheet.pdf
RES 1.93K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf