Vishay/Dale RNC50H2742FMR36
RNC50H2742FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2742FMR36
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2742FMR36.pdf
Availability of RNC50H2742FMR36
QUANTITY
RNC50H2742FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2742FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H2742FMR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2742FMR36
Related LinksRNC50H2, RNC50H2742FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2742FMR36 Details Description
Related parts for RNC50H2742FMR36
FUSE CLIP BLADE 500V 30A PCB datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 68MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
RES 12K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf