Vishay/Dale RNC50H2742FRB14
RNC50H2742FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2742FRB14
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2742FRB14.pdf
Availability of RNC50H2742FRB14
QUANTITY
RNC50H2742FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2742FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2742FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2742FRB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2742FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2742FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H2742FRB14
CONN HEADER 5POS R/A 30GOLD SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
KIT RADIO CARRIER FOR SN260 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 50MA 500 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR DIE datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf