Vishay/Dale RNC50H2743BSB14
RNC50H2743BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2743BSB14
Brief Description
RES 274K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2743BSB14.pdf
Availability of RNC50H2743BSB14
QUANTITY
RNC50H2743BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2743BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2743BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2743BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2743BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2743BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2743BSB14
ZFDK1,5-PE datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 167MHZ 86TSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 10MM 12-24VDC NPN datasheet.pdf
RES 271 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf