Vishay/Dale RNC50H2743BSBSL
RNC50H2743BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2743BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 274K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2743BSBSL.pdf
Availability of RNC50H2743BSBSL
QUANTITY
RNC50H2743BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2743BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2743BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2743BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2743BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2743BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2743BSBSL
FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 30QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V TO-254AA datasheet.pdf
CONN EDGE .100 43POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT PIN datasheet.pdf