Vishay/Dale RNC50H2743DSB14
RNC50H2743DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2743DSB14
Brief Description
RES 274K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2743DSB14.pdf
Availability of RNC50H2743DSB14
QUANTITY
RNC50H2743DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2743DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2743DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2743DSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2743DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2743DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2743DSB14
SWITCH ROCKER SPST 12A 125V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 5POS VERT TIN datasheet.pdf
21P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST25A 48V datasheet.pdf
CABLE ASSY 213 NM NF datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760HBGA datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf
IC SRAM 256K 32KX8 3.3V 28-TSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf