Vishay/Dale RNC50H2743DSBSL
RNC50H2743DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2743DSBSL
Brief Description
RES 274K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2743DSBSL.pdf
Availability of RNC50H2743DSBSL
QUANTITY
RNC50H2743DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2743DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2743DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2743DSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2743DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2743DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2743DSBSL
IC FLASH 512KBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 3ST OCTAL 20SO datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
PTC 12V POLYFUSE 1812 datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
IC 32CH ANALOG SWITCH 100MQFP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 200NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf