Vishay/Dale RNC50H2743DSRSL
RNC50H2743DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2743DSRSL
Brief Description
RES 274K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2743DSRSL.pdf
Availability of RNC50H2743DSRSL
QUANTITY
RNC50H2743DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2743DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2743DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2743DSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2743DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2743DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2743DSRSL
IC TXRX MULTIPROTOCOL 38-QFN datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 78POS R/A datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RECEPTACLE 16-WAY, 8X LED 660NM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf