Vishay/Dale RNC50H2801BRBSL
RNC50H2801BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2801BRBSL
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2801BRBSL.pdf
Availability of RNC50H2801BRBSL
QUANTITY
RNC50H2801BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2801BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2801BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2801BRBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2801BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2801BRBSL Details Description
Related parts for RNC50H2801BRBSL
BOX ALUM UNPAINTED 4.34"LX3.23"W datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 700KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMT6 datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 0.5A MT-2 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC ISOMODEM SYSTEM-SIDE 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 110MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 36V 2.1A datasheet.pdf
IC HUB CTLR USB 2.0 HSIC 32QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf