Vishay/Dale RNC50H2801BRRSL
RNC50H2801BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2801BRRSL
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2801BRRSL.pdf
Availability of RNC50H2801BRRSL
QUANTITY
RNC50H2801BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2801BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2801BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2801BRRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2801BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2801BRRSL Details Description
Related parts for RNC50H2801BRRSL
FIXED IND 2UH 10.8A 4.92 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 160MA 600 MOHM datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPA6030A4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13VC SOT563 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf