Vishay/Dale RNC50H2840BSBSL
RNC50H2840BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2840BSBSL
Brief Description
RES 284 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2840BSBSL.pdf
Availability of RNC50H2840BSBSL
QUANTITY
RNC50H2840BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2840BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2840BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)284
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2840BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2840BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2840BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2840BSBSL
CONN HEADR BRKWAY .100 28POS R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
POWERWHITE NW SPOT OPTIC datasheet.pdf
SUMIT-MICRO, ET, 2 SATA datasheet.pdf
RES SMD 0.051 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf