Vishay/Dale RNC50H2840BSRSL
RNC50H2840BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2840BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 284 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2840BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2840BSRSL
QUANTITY
RNC50H2840BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2840BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2840BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)284
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2840BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2840BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2840BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2840BSRSL
FIXED IND 270UH 880MA 870 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 160MA 4.55 OHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 4:2 7GHZ 32QFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.25W DO204AL datasheet.pdf