Vishay/Dale RNC50H2841BSBSL
RNC50H2841BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2841BSBSL
Brief Description
RES 2.84K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2841BSBSL.pdf
Availability of RNC50H2841BSBSL
QUANTITY
RNC50H2841BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2841BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2841BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.84k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2841BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2841BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2841BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2841BSBSL
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
REFLECTOR RND 82MM 31MM HT MED datasheet.pdf
SMA RA-SMA STRT PLG RG-174 3" datasheet.pdf
IC BATT MGMT SBS GAS GU 20TSSOP datasheet.pdf
MKP 3.3UF 5% 1250VDC DRAWING T8 datasheet.pdf