Vishay/Dale RNC50H2843BSRSL
RNC50H2843BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2843BSRSL
Brief Description
RES 284K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2843BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2843BSRSL
QUANTITY
RNC50H2843BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2843BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2843BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)284k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2843BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2843BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2843BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2843BSRSL
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-USOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 23 BLK datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC CTRLR IDEAL DIODE 10UMAX datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR 3ST 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf