Vishay/Dale RNC50H2873BRR36
RNC50H2873BRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2873BRR36
Brief Description
RES 287K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2873BRR36.pdf
Availability of RNC50H2873BRR36
QUANTITY
RNC50H2873BRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2873BRR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H2873BRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2873BRR36
Related LinksRNC50H2, RNC50H2873BRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2873BRR36 Details Description
Related parts for RNC50H2873BRR36
IC UNDERVOLTAGE SENSING 3V TO92 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 135MHZ 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA ALF2 datasheet.pdf
SENSOR THINPOT 10K OHM 170MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf