Vishay/Dale RNC50H28R7BSRSL
RNC50H28R7BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H28R7BSRSL
Brief Description
RES 28.7 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H28R7BSRSL.pdf
Availability of RNC50H28R7BSRSL
QUANTITY
RNC50H28R7BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H28R7BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H28R7BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H28R7BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H28R7BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H28R7BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H28R7BSRSL
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 3A SOT-223 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR MOTION PIR 12M RANGE WHT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
BLZF 5.08/04/180LH SN BK datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf