Vishay/Dale RNC50H28R7FSBSL
RNC50H28R7FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H28R7FSBSL
Brief Description
RES 28.7 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H28R7FSBSL.pdf
Availability of RNC50H28R7FSBSL
QUANTITY
RNC50H28R7FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H28R7FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H28R7FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H28R7FSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H28R7FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H28R7FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H28R7FSBSL
POT 50K OHM 1/3W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 48V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP3163INV datasheet.pdf
RACK AND PANEL PLUG 125POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 5% 55W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
XFMR FLYBACK 8W EP13 SMT datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 43UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
+2.5V Low Power Precision Voltage Reference IC datasheet.pdf