Vishay/Dale RNC50H2910BSB14
RNC50H2910BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2910BSB14
Brief Description
RES 291 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2910BSB14.pdf
Availability of RNC50H2910BSB14
QUANTITY
RNC50H2910BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2910BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2910BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)291
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2910BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2910BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2910BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2910BSB14
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf