Vishay/Dale RNC50H2910BSBSL
RNC50H2910BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2910BSBSL
Brief Description
RES 291 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2910BSBSL.pdf
Availability of RNC50H2910BSBSL
QUANTITY
RNC50H2910BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2910BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2910BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)291
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2910BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2910BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2910BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2910BSBSL
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP D 8BIT 24-DIP datasheet.pdf
LS P/N PNG 5M CBL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
EMITTER UV 400NM 30MA RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FUSE 6AMP 550V AC BS88 GG datasheet.pdf