Vishay/Dale RNC50H2912DSRSL
RNC50H2912DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2912DSRSL
Brief Description
RES 29.1K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2912DSRSL.pdf
Availability of RNC50H2912DSRSL
QUANTITY
RNC50H2912DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2912DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2912DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2912DSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2912DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2912DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2912DSRSL
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20SOIC datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16DIP datasheet.pdf
IC DGTL SWITCH ST-BUS 44-PLCC datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
BUMPER ROLLSTOK 50'L X 0.5"W BLK datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
IC FPGA 310 I/O 672BGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf