Vishay/Dale RNC50H2940DSB14
RNC50H2940DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2940DSB14
Brief Description
RES 294 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2940DSB14.pdf
Availability of RNC50H2940DSB14
QUANTITY
RNC50H2940DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2940DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2940DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2940DSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2940DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2940DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2940DSB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 32POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf