Vishay/Dale RNC50H2941BSBSL
RNC50H2941BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2941BSBSL
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2941BSBSL.pdf
Availability of RNC50H2941BSBSL
QUANTITY
RNC50H2941BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2941BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2941BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2941BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2941BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2941BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2941BSBSL
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
AM60010-E126 SWITCH W 6' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 100W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
SSD 8GB 2.5" 3.3V 5V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
MICRO 31C P 8" RBW JACKS NI datasheet.pdf