Vishay/Dale RNC50H2943BSBSL
RNC50H2943BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2943BSBSL
Brief Description
RES 294K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2943BSBSL.pdf
Availability of RNC50H2943BSBSL
QUANTITY
RNC50H2943BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2943BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2943BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2943BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2943BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2943BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2943BSBSL
CONN HEADER 10POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 108V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.4 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 2.8NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf