Vishay/Dale RNC50H2982BSRSL
RNC50H2982BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2982BSRSL
Brief Description
RES 29.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2982BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2982BSRSL
QUANTITY
RNC50H2982BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2982BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2982BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2982BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2982BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2982BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2982BSRSL
TOOL HAND CRIMP 10-12AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N4SFG datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH LIN V ULOW 6DSBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 17POS datasheet.pdf