Vishay/Dale RNC50H3010BSBSL
RNC50H3010BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3010BSBSL
Brief Description
RES 301 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3010BSBSL.pdf
Availability of RNC50H3010BSBSL
QUANTITY
RNC50H3010BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3010BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3010BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3010BSBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3010BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3010BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H3010BSBSL
RECT BRIDGE 800V 90A MTK datasheet.pdf
KIT JUMP START 9P FOR MS CE 6.0 datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf