Vishay/Dale RNC50H3010DSB14
RNC50H3010DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3010DSB14
Brief Description
RES 301 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3010DSB14.pdf
Availability of RNC50H3010DSB14
QUANTITY
RNC50H3010DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3010DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3010DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3010DSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3010DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3010DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3010DSB14
IC DUAL DIFF LINE DRVR 14-HTSSOP datasheet.pdf
IC COMPARATR DUAL R-R 3/5V 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
IC DUAL PREC MULTIVIB 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
ARROWHEAD 50LB 6.26" datasheet.pdf