Vishay/Dale RNC50H3011BSB14
RNC50H3011BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3011BSB14
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3011BSB14.pdf
Availability of RNC50H3011BSB14
QUANTITY
RNC50H3011BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3011BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3011BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3011BSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3011BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3011BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3011BSB14
IC I2C SWITCH 4CH 16-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 500VAC 400VDC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf