Vishay/Dale RNC50H3011DSB14
RNC50H3011DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3011DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3011DSB14.pdf
Availability of RNC50H3011DSB14
QUANTITY
RNC50H3011DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3011DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3011DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3011DSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3011DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3011DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3011DSB14
CONN RECEPT PIN .012-.017" .125" datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" DL TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf